ورود به پنل کاربری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ( OLD SITE )
ریاست دانشگاه

عملیاتی شدن شهر سلول در دانشگاه خوارزمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ | 
عملیاتی شدن شهر سلول در دانشگاه خوارزمی
مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت اولین شهرسلول کشور در دانشگاه خوارزمی برگزار شد
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز شنبه 19/12/96 مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت
 اولین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی با حضور آقایان دکتر سبحان اللهی ریاست محترم دانشگاه، دکتر محمد علی نجفی استاندار البرز، دکتر حمیدیه دبیر ستاد علم و فناوری های سلول­های بنیادی، دکتر زاهد رییس شهر سلول و جمعی از مسئولان کشوری و مدیران دانشگاه در دانشگاه خوارزمی برگزار شد. 
    شهر سلول دانشگاه خوارزمی که نخستین شهر سلول ایران محسوب می‌شود، با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس در زمینی به مساحت 60 هکتار در  دانشگاه خوارزمی آغاز شده است.
     در ابتدای این مراسم آقای دکتر سبحان اللهی ریاست محترم دانشگاه ضمن معرفی دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: این یک روز تاریخی و نقطه عطفی برای دانشگاه خوارزمی به شمار می­رود زیرا دانشگاه به نسل چهارم دانشگاهها قدم می­گذارد. همچنین برای اولین بار صنعت و بخش خصوصی در دل دانشگاه شروع به فعالیت خواهد کرد.
    ایشان خاطر نشان کرد: تاریخچه دانشگاه سبقه تاریخی و بین­المللی دارد، این دانشگاه با سابقه یکصدساله در نظام آموزشی کشور بعنوان اولین دانشگاهی است که ریاضیات جدید را وارد کشور کرده است. دانشگاه خوارزمی با بیش از 13 هزار دانشجو و 500 عضو هیات علمی در دو سایت تهران و کرج فعالیت می­نماید.
     در ادامه آقای دکتر حمیدیه دبیر ستاد علم و فناوری های سلول های بنیادی، با اشاره به اینکه تولید محصولات بنیادی تنها به پزشکی مربوط نیست و در رشته­های مختلف مهندسی نیز کاربرد دارد، بیان کرد: سلول­های بنیادی در پوست، سلول­های ریوی و دیگر حوزه های سلامت انسان کاربرد روزافزون دارد. وی مهمترین هدف شهر سلول را درمان بیماری­های صعب العلاج اعلام کرد و گفت سلولهای بنیادین برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود، امید داریم بتوانیم در راستای درمان این بیماری ها اقدام کنیم.
     سخنران بعدی این مراسم آقای دکتر محمدعلی زاهد رییس شهر سلول دانشگاه خوارزمی بودند که اشاره کرد: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول­های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می­شود.
محمدعلی زاهد در ادامه با بیان اینکه پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می شود، افزود: پزشکی بازساختی شاخه ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه های مختلفی دارد که می توان در این بخش ازسلول های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت های نوترکیب، سلول های غیر خودی، ژن درمانی و... استفاده کرد.
    در ادامه آقای دکتر محمدعلی نجفی استاندار محترم البرز ضمن ابراز خرسندی از شروع این اقدام بزرگ، گفت: بازتاب و دامنه ایجاد شهر سلول‌های بنیادین و بیوتکنولوژی علاوه بر استان، در سطوح ملی و منطقه‌ای خواهد بود و از هزینه‌های ارزی و واردات جلوگیری خواهد شد. دکتر نجفی افزود: هم اکنون شاهد این هستیم که اندیشه‌های بزرگ در استانی که به عنوان قطب علم و فناوری کشور نامگذاری شده است، بیش از پیش در حال فراهم شدن است. 
     دکتر نجفی گفت: تولیدات فناورانه شهر سلول موجب رونق صادرات خواهد شد ‌و بهره مندی از فرصت‌های ویژه ای را برای کشور فراهم خواهد آورد‌. وی خاطرنشان کرد: در تمام بخش‌ها و تصمیم سازی‌ها ‌اگر اندیشه دانش بنیان و استفاده از علم و فناوری روز دنیا همراه نباشند با مسائل عدیده مواجه خواهیم شد. دکتر نجفی افزود: احداث شهر سلول موجب بازگشت و جذب جوانان و نخبگان به کشورمان خواهد بود‌. ما به دنبال ایجاد مشاغل محدود در تولیدی کوچک نیستیم زیرا با تلفیق صنعت و دانشگاه، ایجاد مشاغل پایدار و بزرگ صورت خواهد گرفت. ایشان گفت: پیش از این جوامع برای تولید ثروت از منابع طبیعی و منابع، جنگلها و معادن استفاده می کردند که متاسفانه باعث تخریب شدید شد اما امروزه تولید ثروت از طریق علم صورت میگیرد. 
    دکتر نجفی در پایان گفت: استانداری البرز با فراهم کردن زیرساخت­های موردنیاز برای تکمیل و توسعه شهر سلول دانشگاه خوارزمی و ابلاغ دستورهای لازم برای تسهیل شرایط همکاری همه دستگاههای اجرایی استان، به سهم خود با تمام توان در جهت پیشبرد این اقدام گام بر خواهد داشت


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 883 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر